• Dohovor o právach dieťaťa

        • UNICEF a práva detí

          Hlavným poslaním UNICEF - Detského fondu OSN je chrániť životy detí a pomáhať ich rodinám v snahe zabezpečiť deťom základné potreby, aby mohli žiť a rozvíjať sa. Snažíme sa, aby aj tie najzraniteľnejšie deti mali prístup k pitnej vode, základnej zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu a aby boli chránené pred všetkými formami násilia a diskriminácie. Dodržiavanie práv detí je mimoriadne aktuálnou a kľúčovou agendou UNICEF najmä v rozvojových krajinách, kde nemajú deti ani v 21. storočí možnosť naplno uplatňovať svoje základné práva.

          Milióny detí žijú aj dnes v obrovskej chudobe bez prístupu k pitnej vode, mnohé z nich, v prevažnej miere dievčatá, sú spoločnosťou rôznymi formami diskriminované, vykorisťované, nemajú rovnaké šance na hoci len základné vzdelanie a ich život každý deň ohrozujú ochorenia, ktorým už dnes ľudstvo dokáže veľmi jednoducho a efektívne predchádzať.

          Toto poslanie UNICEF vychádza z princípov medzinárodného dokumentu, Dohovoru o právach dieťaťa, ktorého cieľom je, aby sa detské práva stali trvalými etickými princípmi a medzinárodnými normami správania sa spoločnosti voči deťom. UNICEF sa zasadzuje o naplnenie miléniových rozvojových cieľov vyplývajúcich z miléniovej deklarácie, ktorá bola podpísaná členskými štátmi OSN v rámci boja proti svetovej chudobe na summite v roku 2000.

           

          Čo je Dohovor o právach dieťaťa?

          V roku 1989 sa predstavitelia svetovej politiky rozhodli, že všetky deti potrebujú ochranu a špeciálnu starostlivosť garantovanú zvláštnym zákonom. Dňa 20.11.1989 Valné zhromaždenie OSN prijalo Dohovor o právach dieťaťa (The Convention on the Rights of the Child). Tento dokument postupne ratifikovalo 195 krajín sveta (okrem USA), čím sa stal najširšie prijatou zmluvou o ľudských právach v histórii.

          Prijatím Dohovoru o právach dieťaťa sa jednotlivé štáty zaviazali, že ich činnosť bude v súlade s najlepším záujmom dieťaťa a ostatnými článkami Dohovoru. Za týmto účelom podávajú jednotlivé krajiny pravidelné monitorujúce správy o kvalite života detí vo svojich krajinách  Výboru OSN pre práva dieťaťa v Ženeve. Experti OSN následne adresujú krajinám odporúčania, ktoré sa štáty zaväzujú v ďalšom období postupne napĺňať a zlepšiť tak životy svojich detí.

          Dohovor v 54 článkoch a 3 tzv. Opčných protokoloch (Opčný protokol k Dohovoru o účasti detí v ozbrojených konfliktoch - OPAC, Opčný protokol k Dohovoru o predaji detí, detskej prostitúcii a detskej pornografii - OPSC a tretí Opčný protokol k Dohovoru o procedúre oznámení prijatý OSN len v roku 2011) definuje práva každého dieťaťa na svete vrátane občianskych, kultúrnych, hospodárskych, politických a sociálnych práv. Je postavený na štyroch základných princípoch, ktorými sú: nediskrimácia, najlepší záujem dieťaťa, právo na život, prežitie a rozvoj a právo na rešpektovanie názorov dieťaťa.

          UNICEF sa významne zaslúžil o vznik a implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý je základným ľudsko-právnym dokumentom a najširšie akceptovanou normou medzinárodného práva na svete. Ako príspevok k implementácii Dohovoru vydal UNICEF Slovensko text tohto zásadného legislatívneho dokumentu v detskom jazyku.

           

          Prečo potrebujú deti svoje práva?

          Deti, na rozdiel od dospelých, nemajú možnosť za svoje práva bojovať, uplatňovať a vyžadovať ich žiadnym nám známym legitímnym spôsobom. Deti nemôžu voliť, spísať petíciu či podať trestné oznámenie na súd. Deti potrebujú ochranu a špeciálnu starostlivosť, akú dospelí nepotrebujú.

          Všetky deti majú v živote jedno spoločné - svoje práva

           V roku 1989 zložili zástupcovia všetkých krajín sveta sľub všetkým deťom, že budú presadzovať a chrániť ich práva. Vznikol tak Dohovor o právach dieťaťa, ktorý vymenováva  všetko dôležité, čo mladá generácia potrebuje pre svoj správny vývin, rast a zapojenie do spoločnosti.

          Dohovor o právach dieťaťa sa vzťahuje na všetky deti bez ohľadu na to, kde sa narodili, akú majú farbu pleti alebo vyznanie.

          UNICEF spolupracuje s rodinami, komunitami a predstaviteľmi viac ako 190 krajín, aby sa situácia detí zmenila k lepšiemu. Propaguje a podporuje právo detí na kvalitné vzdelanie, na zdravý život, na bezpečné detstvo, na šetrné zaobchádzanie... Podporuje ich vo vyjadrovaní vlastných názorov. Snaží sa prísť s novými riešeniami existujúcich problémov a zabezpečiť, aby žiadne dieťa neostalo v zabudnutí. Okrem toho poskytuje poradenstvo pre rodičov, komunitám a predstaviteľom štátov zapojených do programov na ochranu detí. Vytvára príležitosti pre mladú generáciu, vďaka ktorej sa budú učiť slobodne vyjadrovať svoje názory a byť partnermi v diskusiách o témach, ktoré sa ich dotýkajú. Chce mať istotu, že všetky deti budú mať zabezpečený čo najlepší možný štart do života, naplnenie práv detí, že žiadna ekonomická kríza, klimatická zmena ani epidémia neohrozí pokrok v oblasti práv detí.

           

          dohovor_o_pravach_dietata_-_plagat.pdf

          Ja__ty__on__ona__ono_mame_prava.pdf

          Svetovy_kodex_detskych_prav.pdf

    • Kontakty

      • Základná škola, Bystrická cesta 14, ...škola s triedami pre intelektovo nadané deti
      • +421 44 435 31 85 - pracovisko Bystrická cesta
        +421 918 782 423 - pracovisko Bystrická cesta
        +421 44 432 05 85 - pracovisko Dončova
        +421 911 174 142- pracovisko Dončova
      • Základná škola
        Bystrická cesta 14
        03 401 Ružomberok
        ------------------------------
        elokované pracovisko Dončova 4
        034 01 Ružomberok
        Slovakia
      • Ľubomíra Debnárová
        vedúca školskej jedálne
        0911 353 185
      • 37810839
      • 2021645219
      • npor. Ing Patrik Fedorek
        tel. číslo: 0961 48 3705
        e-mail: patrik.fedorek@minv.sk
      • tel. číslo: 0961 48 3705
        e-mail : oork.rk@minv.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje