• Aktuality

          • AKO HOVORIŤ S DEŤMI O VOJNE

          • Súčasná situácia na Ukrajine sa týka každého z nás. Je dôležité vedieť ako správne reagovať, keď sa dieťa pýta. Je dôležité vedieť mu poradiť, a dosiahnuť pocit bezpečia. Občas to môže byť veľmi náročné, hlavne keď sami prežívame obavy z neznámej situácie. Návod ako na to nájdete TU

          • Za dverami sociálnych dietí

          • Tak si to zhrňme aj tu. Čo je to Kyberšikana, kybergrooming, stalking, sexting,...

            A ďalšie informácie na dôležitých stránkach s touto témou!

            "Doma som si pre istotu skontrolovala rozvrh na ďalší deň, aby ma náhodou opäť neprekvapilo nečakané skúšanie alebo písomka.

            Vtom mi zapípal telefón – niekto vás označil v príspevku… Automaticky som otvorila toto upozornenie. Hm, nejaké video. Spustila som ho. Až po niekoľkých sekundách som si uvedomila, že sa pozerám na seba. Ako kráčam pomedzi lavice a sukňu mám vzadu zastrčenú do siloniek, takže spolužiaci mali prvotriedny výhľad na moju farebnú spodnú bielizeň.

            Video tu však nekončí. Pozerám sa na seba ako stojím pred tabuľou, celá červená a spotená, a snažím sa zo seba dostať aspoň jednu správnu odpoveď. Čo to má znamenať?! Vzápätí začnú pod videom pribúdať posmešné komentáre nielen od mojich spolužiakov, ale aj od úplne cudzích ľudí…Cítim sa úplne bezradne, neviem to zastaviť. Viem však, že sa už nikdy nebudem môcť pohnúť z domu."

            Je to najmä na rodičoch zabezpečiť mobily detí, pripraviť ich na nebezpečné prostredie internetu a zároveň vytvoriť bezpečné prostredie doma, aby vám deti o tom povedali...

            viac na: 

          • Potrebuješ pomôcť?

          • Si smutný/á, máš problém, niečo Ťa trápi, niekto Ti ubližuje, vieš o nejakom probléme spolužiaka, videl si niečo, čo nie je správne doma či v škole a nevieš komu sa máš zdôveriť???

            Ozvi sa nám, či už odkazom do Bútľavej vŕby, osobným kontaktom alebo správou cez edupage. Sme tu pre Teba a radi Ti pomôžeme😊, ale iba vtedy, ak nám o probléme povieš - koordinátorky prevencie školy,

            Bystrická cesta:  Mgr. Jarmila Lauková

            Dončova: PaedDr. Mariana Hanková

          • Aby sa mladí naučili kriticky myslieť

          • Vzdelávanie a výchova

            „Školy by mali študentov vyzbrojiť na to, aby sa dokázali zúčastniť na politických a hodnotových debatách. Najúčinnejšie je brať mladých ľudí vážne, pýtať sa na ich názory. Nestačí nám učiteľom stáť na pódiu, kázať a očakávať, že si budú písať poznámky. Musíte ich pozvať do debaty, provokovať, inšpirovať, vyzývať do diskusie, hľadať odpovede na naše spoločné otázky.“

            Aktuálne aj vydavateľstvo RAABE pozýva do debaty žiakov vyšších ročníkov ZŠ a študentov stredných škôl, a to prostredníctvom celkom jedinečnej dvojice moderných učebných materiálov, aké na Slovensku zrejme nemajú konkurenciu. A to všetko vďaka ich autorovi, ktorým je doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD. Dvojica materiálov – brožúra a pracovné listy – prinášajú učiteľom a predovšetkým žiakom príležitosť diskutovať, keď hlavným nástrojom na vyjadrenie svojich názorov sa stávajú historické písomné pramene, tzv. učebné figúry. Podľa Viliama Kratochvíla sú to práve historické pramene, ktoré „dokážu oživiť výučbu dejepisu prostredníctvom skúmania osobných skúseností jednotlivcov, ich myšlienkových procesov alebo starostí, životných situácií, osudov rôznych ľudí priamo alebo nepriamo zainteresovaných na historických udalostiach, javoch a procesoch.“

            Viete, čo je to multiperspektivita? (kriticky myslieť)

            Názorne ju môžeme ilustrovať na príhode, ktorá sa odohrala v zástupe ľudí čakajúcich na letisku. „Dvaja chlapci sa v ňom naťahovali o zmrzlinu. Pred nimi stála atraktívna žena, ktorá mala oblečený veľmi drahý kožuch. Práve v momente, keď sa okolostojaci dospelí chystali zasiahnuť a povedať chlapcom, aby zmrzlina neskončila na drahom dámskom kožuchu, povedal chlapec druhému: ,Daj si pozor, lebo ti napadajú do zmrzliny chlpy z kožucha tamtej ženy a budeš mať chlpatú zmrzlinu.‘“

            Mutiperspektivita:              

             • pomáha pátrať po reči iného – inak mysliaceho a konajúceho

            • rozvíja skúmateľské a interpretačné spôsobilosti, kritický prístup a myslenie žiakov

            • umožňuje žiakom pravidelne si osvojovať istú mieru pochybností a zodpovedného skepticizmu ako jeden z predpokladov skúmania minulosti

          • Duševné zdravie a wellbeing

          • Duševné zdravie a wellbeing (pretrvávajúci a dlhodobý emocionálny stav, v ktorom sa odráža celková spokojnosť so životom) detí nám nemôžu byť ľahostajné. Predpovedajú, ako sa im v živote bude dariť.

            Aj psychika súvisí s tým, ako sa deti dokážu učiť. Duševné zdravie a wellbeing ovplyvňujú našu schopnosť odolávať nepriazni osudu, plniť si ciele, byť sebavedomejší, šťastnejší alebo mať viac priateľov. Priamo zasahujú kvalitu života a to, ako dieťa rozvinie svoj potenciál. Dopad majú aj na našu schopnosť učiť sa, získať lepšie vzdelanie, a následne môžu ovplyvniť aj výber nášho povolania, schopnosť byť v živote produktívnejší, úspešnejší a v konečnom dôsledku zarábať viac. Nemajú teda dopad len na náš osobný život, ale aj na to, ako vyzerá a napreduje celá naša spoločnosť. Výsledky PISA ukazujú, že približne 22 percent úspešnosti v škole sa dá predpovedať práve na základe wellbeingu detí. Je zrejmé, že vzťahy a emócie dokážu podporovať alebo brzdiť učenie, morálku, odhodlanie i konečný úspech v škole. A keďže dosiahnuté vzdelanie je významným krokom lepšieho života, wellbeing musí byť témou, ktorá by nás mala zaujímať intenzívnejšie.

            V akej realite žijú naše deti?

            Mnohé dnešné deti nie sú v psychickej pohode. Psychologička Lada Kaliská z Asociácie školskej psychológie tvrdí, že momentálne školskí psychológovia evidujú nárast problémového správania detí, hlavne poukazuje na psychické a fyzické násilie v školách. Zároveň poukazuje na to, že nám rastie počet žiakov so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami. To sú podľa nej dve vážne zistenia, ktoré nám len čiastočne približujú realitu. Nervozita, podráždenosť a problémy so zaspávaním patria medzi najčastejšie zdravotné problémy 11, 13 a 15-ročných slovenských školákov, zistil to prieskum v rámci veľkej medzinárodnej štúdie HBSC v školskom roku 2017/2018. Ukázalo sa tiež, že už vo veku 11 rokov približne 10 % školákov užíva lieky na problémy so zaspávaním či nervozitu. Emocionálne problémy dospievajúcich je možné vnímať ako stav, ktorý zásadným spôsobom bráni dospievajúcemu aktívne sa zúčastňovať a zvládnuť aspekty života, ktoré sú typické pre jeho či jej vekovú skupinu, a tak naplno realizovať svoj potenciál. Môžu závažným spôsobom ovplyvniť úspešnosť žiakov vo vzdelávacom systéme, ale i fungovanie v oblasti sociálnych vzťahov, čo môže následne úzko súvisieť so životnou spokojnosťou a kvalitou života. Rastie počet mladých, ktorí sú liečení ambulantne.                                                                                               

            Všetky uvádzané dáta odrážajú obdobie predtým, ako svet zasiahla koronakríza. Čo sa udialo, keď svet nečakane čelil ochoreniu Covid-19?

            Obdobie pandémie Covid-19, ktoré so sebou prinieslo obrovskú neistotu, karantény a dištančné vzdelávanie, zlepšeniu duševného zdravia nijako nepomohli, práve naopak. Zhoršujúci trend psychickej pohody u detí a mladých ľudí hlásili všade vo svete. Stúpol počet problémov ako myšlienky na samovraždu a samovražedné tendencie, domáce násilie, sexuálne zneužívanie, problémy v rovesníckych vzťahoch, depresie, partnerské vzťahy, stres alebo rodinné konflikty. Deti sa často doma či v školách nesprávajú podľa našich predstáv. Namiesto výčitiek či aplikácii trestov by sme mali premýšľať, čo ich vnútorne k takémuto správaniu vedie. „Musíme prestať hovoriť, že deti sú zlé,“ hovorí Viera Grohová z Fóra proaktívnych škôl. Myslí si, že deti sa často nesprávajú prijateľne len preto, že sme ich nič iné nenaučili. Vezmime si len digitálne technológie, ktoré významne zasahujú do prežívania detí a ich správania.

            „Našou úlohou nie je, aby sme podporovali deti, aby sa stali závislými, ale presne naopak. Aby deti analyticky, kriticky, a zodpovedne používali digitálne médiá pre svoje vzdelanie, pre svoju prácu a pre život,“ upozorňuje.

    • Kontakty

      • Základná škola, Bystrická cesta 14, ...škola s triedami pre intelektovo nadané deti
      • +421 44 435 31 85 - pracovisko Bystrická cesta
        +421 918 782 423 - pracovisko Bystrická cesta
        +421 44 432 05 85 - pracovisko Dončova
        +421 911 174 142- pracovisko Dončova
      • Základná škola
        Bystrická cesta 14
        03 401 Ružomberok
        ------------------------------
        elokované pracovisko Dončova 4
        034 01 Ružomberok
        Slovakia
      • Ľubomíra Debnárová
        vedúca školskej jedálne
        0911 353 185
      • 37810839
      • 2021645219
      • npor. Ing Patrik Fedorek
        tel. číslo: 0961 48 3705
        e-mail: patrik.fedorek@minv.sk
      • tel. číslo: 0961 48 3705
        e-mail : oork.rk@minv.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje